+90 535 643 89 59 info@bngaluminyum.com.tr

KOMPOZİT PANEL

Kompozit Panel Kaplama

Alüminyum kompozit panel kaplama cephe sistemi; iki yüzü alüminyum levha ile kaplı, 4 mm kalınlığında, istenilen ölçü ve şekilde, bitiş ve sağır cephelerde kullanılan kompoze levha uygulamasıdır. Bina desenlerine uygun olarak yapılan çelik ya da alüminyum karkas üzerine uygun ölçüde hazırlanan kompozit levhalar, vidalı sistem ile monte edilir. Bu levhalar, geniş renk ve desen seçenekleri ile yapıya estetik ve zenginlik katmaktadır.

Alüminyum kompozit panel, iki yüzü levhalar ile kaplı ve içi polietilen dolgulu kompoze levhalardır. Pek çok renk seçeneğinin yanı sıra granit ve ahşap desen seçenekleri ile mimari estetiğe tamamlayıcı bir unsur olarak cephe kaplamalarında kullanılır. Bu cephe sistemi, sadece yapılara estetik anlamda katkı sağlamaz. Çünkü bunun yanında kompozit panel kaplama cephe sistemi, çevre dostudur ve dayanıklı yapısı ile geniş açıklıklarda da kolayca uygulanabilir.

Kompozit Panel Kaplama Sisteminin Özellikleri

Kompozit panellerin en önemli özellikleri hafif olmalarıdır. Aynı zamanda mukavemet sağlamlığı yüksek olan bu malzeme, uzun yıllar boyunca kullanım olanağı  sunar. Pek çok kalitesiz malzemenin aksine kompozit paneller onarıma ihtiyaç duyulmaz. Bu nedenle de ekonomik bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır

Kompozit panel kaplama sisteminin önemli özelliklerinden birisi de esnek olmasıdır. Bu sayede istenilen şekile kolayca verilebilir. Yine ısı ve ses yalıtımının ön planda olduğu yapılar için en ideal olanı kompozit paneldir. Krozyon direnci oldukça yüksek olan bu paneller, ayrıca kolay bir şekilde temiz lene bilirler. Bunların yanında darbe ve kötü iklim koşulları da kompozit panel uygulamaları için herhangi bir sorun teşkil etmez. Çünkü bu paneller, oldukça dayanıklıdır ve bu sayede bir darbede  pek  zarar görmezler.

Kompozit Panel Kaplama Nasıl Uygulanır?

Kompozit paneller, öncelikli olarak plaklar haline getirilir. Bu kompozit plakların boyutu ise 1250 mm x 3200 mm 1500 mm x 6000 şeklindedir. Kompozit paneller, kurulum aşamasında pek çok avantaj sağlar. Bu avantajların başında da esnek olmaları gelmektedir. Esnek yapıdaki kompozit paneller, el hareketleri ile oldukça kolay bir şekilde şekillenir ve delinir. Ambalajlı olarak sunulan panellerin boyalı kısımları ise montaj için taşınmaları sırasında zarar görmez. Çünkü öncesinde zarar görmeyecek şekilde kaplanırlar.

Kompozit Panel Kaplamanın Kullanım Alanları

Bu cephe kaplama sistemi, günümüzde pek çok yapı için tercih edilmektedir. Hayal gücünün sınırsız olduğu günümüz mimarisinde geniş kullanım alanı bulan bu cephe kaplaması, sürekli artan talepler ile yeni ufuklar açmaktadır. Üstelik bu kaplama sistemi sadece yeni inşa edilen yapılarda değil, aynı zamanda eski yapılarda da kullanılmaktadır. Bu anlamda hem eski yapıların restorasyonuna, hem de yeni yapıların planlanmasına yönelik zengin biçimlendirme olanakları sunmaktadır.

Alüminyum kompozit panel kaplama sisteminin sıklıkla uygulandığı alanları ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Yapıların iç ve dış cephe uygulamaları,Banka ve otel cephe uygulamaları,Hava alanı, otobüs terminalleri ve tren garları,Ticaret, alışveriş-iş merkezleri,Stadyum ve spor kompleksi uygulamaları,Otobüs, metro durakları,Benzin istasyonları,Sergi ve fuar uygulamaları,Eski binaların restorasyon uygulamaları,

Günümüzde pek çok yapının dış cephesinde kullanılan alüminyum kompozit kaplama, renk ve doku seçenekleri ile piyasaya sürülmektedir. Yine farklı renk seçeneklerinin yanında ahşap desenli seçenekleri de mevcuttur. Yine kolay şekillenmesi, bakım ve temizliğinin kolay olması, iklim şartlarından ve ultraviyole ışınlarından etkilenmemesi gibi avantajları ile ön plana çıkan alüminyum kompozit levha konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar ise; levhanın kalınlığı, boya kalitesi ve alüminyum kısmının kalınlığı gibi konular olarak karşımıza çıkmaktadır. uygulama yapılacak cephelerin demir konsiliksyon uygulamasından sonra  kompozit panel uygulaması doğrama ve cephe profilleriyle birleşerek ortaya şık şık olduğu kadarda  sağlam yerler inşa edilir.